agrowy
Baş Editör

Yeşil Muzlar Daha mı Sağlıklı?

1 Dakikalık Okuma
2 Haziran 2022 Perşembe
Dünyadan Haberler
Muz
Özet
Yeşil muzlar, ishal, kabızlık ve bağırsak kanseri gibi hastalıklarla mücadelede yardımcı olabilir.
0
Paylaş

Muz hayranıysanız, onları yemeden önce renklerine yakından bakmak isteyebilirsiniz.

Uzmanlara göre, yeşilden olgun kahverengine kadar farklı renklerdeki muzlar, bir dizi sağlık anlamına karşılık geliyor.

Rapora göre, yeşil muzların sindirimi daha zordur. Bu nedenle meyvedeki karbonhidratların glikoza dönüşme hızı ve emilimi daha yavaş olur. Ayrıca bu kalitedeki muzlar, kolonda iyi bakterilerin gelişmesini daha sağlıklı hale getirmektedir.

Mide cerrahı olan Profesör Gordon Carlson’a göre, yeşil muzlar, ishal ve kabızlık gibi mide-bağırsak semptomlarına ve bağırsak kanseri gibi hastalıklarla mücadeleye yardımcı olabilir.

Diyetisyen Dr. Sarah Schenker, olgun olarak kabul edilen ancak çok da olgun olmayan sarı muzların faydalarının yeşil olanlara göre daha fazla olduğunu ve sporcular için hızlı salınan iyi bir enerji kaynağı olduğunu söyledi.

İlgili Ürünler

Sarı Muz

Göz sağlığı ve kanseri önleme ile bağlantılı olan muz, olgunlaştığında daha biyoyararlınım haline gelen karotenoidler gibi çeşitli bileşikler içerir. Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre, meyvenin anti-kanser etki derecesinin olgunluk derecesine tekabül ettiğine, bir muz ne kadar fazla lekeye sahipse, bağışıklığı artırma gücünün de o kadar büyük olduğu görülmüştür.