agrowy
Baş Editör

Safir Berry Yönetim Kurulu Başkanı Turgut AYSAN: Üreticilerimiz İhracata Odaklanmalı

1 Dakikalık Okuma
25 Ağustos 2022 Perşembe
Yaş Meyve, Sebze
Safir Berry
Özet
Safir Berry yönetim kurulu başkanı Turgut AYSAN ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
0
Paylaş

Bu sene nasıl bir sezon yaşadınız?

Ağır kış şartlarından dolayı çok konsantre bir hasat sezonu yaşadık. Bu sene fiyatların düşük olmasında bunun büyük etkisi oldu. Gelecek senelerde, hava şartlarının normal olması durumunda Güney bölgelerimiz daha erken hasada başlayacak ve daha erken bitirecektir. Üretim Kuzey bölgelerimizle çakışmayacaktır. Ancak kısıtlı iç pazarımız gelecek yıllarda artacak üretim miktarlarını tüketecek kapasitede değil. İç piyasaya odaklanırsak fiyatlar düşecektir. Tabii ki Türkiye'de tüketimi arttırmak için gerekli çalışmaları elbirliğiyle yapmalıyız.

Img 20220823 W A0008 Min

Türkiye maviyemiş/blueberry üretiminde hangi seviyededir?

Maviyemiş/blueberry Türkiye'miz için yeni bir üründür, üretimin yanı sıra, hasat, paketleme, pazarlama konularında da acemilik dönemimizdir. Zaman içinde hem üretim miktarlarımız artacak, hem de üreticilerimiz, çalışanlarımız, ihracatçılarımız konularında uzmanlaşacaklardır.

Img 20220823 W A0010 Min

İlgili Ürünler

Maviyemiş/blueberry üreticilerimiz hangi pazarları hedeflemeli?

Üreticilerimiz ihracat odaklı çalışmalı, öncelikli hedefimiz ihracat olmalıdır ki hem üreticilerimiz hem de ülkemiz kazansın. Türkiye hasat sezonunun uzunluğu ve lojistik avantajı sayesinde inanılmaz şanslı bir konumdadır. Avrupa pazarının yanı sıra, Orta Doğu, Körfez Ülkeleri ve Uzak Doğu pazarlarına direk olarak ihracat yapabilecek kapasitededir.

Türkiye’nin bu sektördeki potansiyeli nedir?

Türkiye'nin maviyemişin yanı sıra, tamamlayıcı ürünler olan ahududu ve böğürtlen gibi ürünleri de portföyüne katarak ilerlediği takdirde potansiyeli inanılmaz boyutlardadır. Özellikle yeni nesil üreticilerimiz bu potansiyelin farkındadır ve yatırım konusunda çok isteklidir. Ülke olarak hedefimiz 100.000 ton ihracat yapıp, Avrupa'nın en büyük üreticilerinden biri olmaktır ve Türkiye bunu rahatlıkla başaracak kapasitededir.

Img 20220823 W A0005 Min