agrowy
Baş Editör

Rijk Zwaan, “New Delhi” Dayanımlı Kabak Çeşitini Tanıttı.

1 Dakikalık Okuma
14 Nisan 2021 Çarşamba
Tohum, Fide, Fidan
Rijk Zwaan
Özet
New Delhi virüsü (ToLCNDV), yaklaşık on yıldır Akdeniz bölgesindeki kabak yetiştiricileri için ciddi sorunlara neden oluyor.
0
Paylaş

Bitki virüsü, yetiştiriciliğin herhangi bir aşamasında yapraklara ve meyvelere saldırabilir, bu da daha küçük, şekli bozulmuş meyveler ve sonuçta daha düşük bir verimle sonuçlanır. Yıllarca süren araştırmaların ardından, sebze ıslah şirketi Rijk Zwaan, New Delhi virüsüne dayanımlı ilk kabak çeşitlerini tanıttı.

Rijk Zwaan Hollanda, İspanya ve İtalya çalışanlarından oluşan bir araştırma ve ıslah ekibi, özellikle iyi meyve kalitesine ve New Delhi virüsüne dayanımlı bir dizi yüksek verimli kabak çeşitleri geliştirmeyi başardı. Rijk Zwaan İspanya Kabak Islahçısı Maria Lourdes Pérez Aguilera “Bu tür ürünler için büyük bir pazar talebi var. Rijk Zwaan, kabakta nispeten küçük bir oyuncu olsa da, bu virüsten etkilenen yetiştiriciler için bir çözüm sunmak istedik, ”diyor. Rijk Zwaan,  NewDelhi virüsüne dayanımlı kabak çeşitlerinin piyasaya sürülmesiyle bu segmentte önemli bir adım attı.

Zincir boyunca faydaları

Bu dayanım sadece kabak yetiştiricileri için büyük ilgi uyandırmakla kalmaz, aynı zamanda taze ürün değer zincirindeki diğer ortaklar için de önemli faydalar sunar. Sonuçta, daha istikrarlı, daha kaliteli ve daha sürdürülebilir ürünlerin tedariği, zincirin çeşitli aşamalarında satış pazarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Erişim ağını genişletmek

Rijk Zwaan, bu öngörülemeyen virüse dayanımlı çeşitlerin mümkün olduğunca çok sayıda üreticinin kullanımına sunmak için çok çalışıyor. İlk parti tohumlar, önümüzdeki sezonda kullanılmak üzere seçilmiş bir grup üretici için temin edildi. Üretim sürecine paralel olarak, Rijk Zwaan ekibi bu direnci şirketin diğer açık tarla ve örtü altı yetiştiriciliği kabak çeşitlerine genişletmek için ıslah çalışmalarını sürdürüyor.

İlgili Ürünler

Defense etiketi, güçlü ve dayanıklı çeşitleri ifade eder

Bir sebze ıslah şirketi olarak Rijk Zwaan, çeşitli iklim bölgelerinde ve çeşitli yetiştirme koşullarında yüksek kaliteli sebzeler üreten güçlü ve dayanıklı çeşitler geliştirmek için sürekli yenilikler yapmaktadır. Rijk Zwaan, çığır açan, yenilikçi dayanımlara sahip çeşitlerini ‘’Defense’’ etiketi altında pazarlamaktadır. New Delhi dayanımına sahip kabak çeşitleri kesinlikle bu kategoriye giriyor ve bu nedenle Delhi Defense etiketi altında satılacaktır.

Yeni New Delhi virüsü hakkında

The Tomato Leaf Curl New Delhi virüsü (ToLCNDV) ) ilk olarak 1995 yılında Hindistan'daki domates bitkilerinde keşfedildi. 2012'de aynı virüs İspanya, Murcia'daki üretim tesislerindeki kabak bitkilerinde de bulundu. Virüs kısa süre sonra İber Yarımadası'na hızla yayıldı ve İspanyol yetiştiriciler için büyük sorunlara neden oldu. 2014 yılında tüm hasat başarısızlıkla sonuçlandı ve tüm taze ürün tedarik zincirinde ciddi aksaklıklar yaşandı. Aynı yıl virüs İtalya, Tunus, Fas ve diğer Akdeniz ülkelerine de sıçradı. Hatta, Sicilya adasında virüs salgını o kadar şiddetliydi ki, üreticiler başka ürünler yetiştirmeye mecbur kaldı. Bu, adadaki kabak üretimini büyük ölçüde ortadan kaldırdı.