agrowy
Baş Editör

Mısırlı Çiftlik Sebze Yetiştirmek İçin Balık Atıklarını Kullanıyor

1 Dakikalık Okuma
16 Kasım 2021 Salı
Yetiştiricilik
Mısır
Özet
Mısır’daki hidroponik çiftlik, sebze yetiştirmek için balık atıklarını kullanıyor.
0
Paylaş

Mısır’da Kahire yakınlarında ki Gize kentinde bulunan NatureWork çiftliğinde hem Tilapia balığı, hem de yeşil yapraklı sebzeler yetiştiriliyor.

Tankların içinde yetiştirilen balıkların atıkları, süzme işleminden geçirildikten sonra bitkileri beslemek için tekrar kullanılıyor.

NatureWork çiftliğinin kurucusu Abdelrahman Ahmed: “Burada daire şeklindeki balık tankları ve yetiştirme saksılarından oluşan kapalı bir sisteme sahibiz. Balıkların bıraktığı yumurtalardan çıkan yavruları ve diğer balıkları besliyoruz. Beslenen balıkların bıraktığı atıklar bir filtreleme işleminden geçiriliyor. Sonrasında elde ettiğimiz bu doğal gübreli suyu bitkilere gönderiyoruz. Su üzerinde yüzer bir şekilde bulunan ve kökleri su içinde olan yeşil yapraklı sebzelerimiz, suyun içinde bulunan besinleri emer ve su tekrardan balıkların bulunduğu tanklara gönderilir.

İlgili Ürünler

Ahmed, kullandıkları bu yöntemle, geleneksel tarıma göre %95 su tasarrufu sağlandıklarına dikkat çekiyor. İklim değişikliği, kirlilik ve artan nüfus nedeniyle ciddi su sıkıntısı çeken Mısır için bu çok ciddi bir tasarruf.