Doktor Tarsa Tarım logo
Doktor Tarsa Tarım
Türkiye, Antalya

Kontrollü Salınım Gübreleri Nedir? Avantajları Nelerdir?

1 Dakikalık Okuma
7 Ocak 2021 Perşembe
Şirket Haberleri
Doktor Tarsa
Özet
Geleneksel gübrelere göre daha çevreci olan kontrollü salınım gübreleri, aynı zamanda düşük oranlarda kullanılabilir olmalarıyla da avantaj sağlamaktadır.
0
Paylaş

Kontrollü salınım gübreleri (CRF)suda çözünür bitki besinlerinin kaplama materyali ile kaplandığı granüllerdir. Bu kaplama materyali granülün direkt olarak çözünmesini engelleyerek zaman içerisindeki salınım oranını belirler. Salınım süresi kaplamaya göre 16 aya kadar uzayabilir ve yalnızca sıcaklıktan etkilenir; toprak türü, pH veya mikro organizmalardan bağımsızdır.

Bitki büyümesi ve ihtiyaçlarına denk bir şekilde sıcaklık arttıkça, salınan besin miktarı artar. Kontrollü salınım gübreleri tarım sektöründe, özellikle de yüksek gelirli saksı bitkileri üretiminde geleneksel olarak hali hazırda kullanılmaktadır.

Bugün ise kullanım alanları saksı bitkileri üretimi, fidanlıklar, tek yıllık süs bitkileri, sebze ve meyve ağaçları üretimi, açık-saha uygulamaları, oil palm gibi bitkilerin özel ekim alanları, peyzaj uygulamaları ve geleneksel tarım alanları olacak şekilde genişlemiştir.

Geleneksel gübrelere göre CRF’lerin faydaları;

  1. bitki besin kayıplarının en aza indirilmesi,
  2. çevreci olmaları,
  3. düşük oranlarda kullanılabilir olmaları,
  4. yüksek verim,
  5. işçilik/ekipman tasarrufu olarak sıralanabilir.

Plantacote CRF, yetiştirme ortamları ile karıştırılabilir, dikim anında taban uygulaması olarak veya yetiştirme ortamının üzerine yüzey uygulaması olarak kullanılabilir.

İlgili Ürünler

Bitkinin veya uygulama koşullarının gerekliliklerine göre yetiştirici Plantacote ürünlerini tamamen yada kısmi kaplanmış olarak tercih edebilir.

30 yılı aşkın süredir Plantacote Kaplama Gübreleri, tarımda ve bahçecilikte yüksek getirili bitkilerin kontrollü salınan gübre kaynağı olarak yüksek dayanım ve etkinliğin adı haline gelmişti.

Doktor Tarsa 2014 yılında yaptığı yatırım ile Plantacote markasını satın almış, üretim tesisini Antalya Serbest Bölgeye taşıyarak CRF teknolojisini ülkemize kazandırmıştır.
Doktor Tarsa Plantacote
Doktor Tarsa Plantacote

Doktor Tarsa'nın Instagram ve Facebook hesaplarını takip etmeyi unutmayın!