agrowy
Baş Editör

Japonya’da Meyveleri Ağaçlardan Robotlar Toplayacak

1 Dakikalık Okuma
14 Mart 2021 Pazar
Tarım Makine ve Teknolojileri
Robot
Özet
Gelişen robot teknolojilerinin tarıma uyarlanmasıyla; meyve bahçelerinde insansız hasatları göreceğimiz günler yakın gibi görünüyor.
0
Paylaş

Japon Ulusal Tarım ve Gıda Araştırma Örgütü (NARO), Ritsumeikan Üniversitesi ve otomobil parçaları üreticisi olan DENSO Corp. ile işbirliği yaparak, ağaçtaki bir meyveyi insanlarla aynı sürede toplayabilen bir hasat robotu prototipi geliştirdi.

Japonya’da meyve ağacı endüstrisi, işçi sayılarındaki azalma ve mevcut işçilerin yaşlanması tehlikesiyle karşı karşıyadır. Var olan bu tehlike ile yakın bir gelecekte Japonya’nın meyve bahçelerinde, istihdam açısından sıkıntı yaşayacağı ön görülmektedir.

NARO, Ritsumeikan Üniversitesi ve DENSO Corp., yaklaşan bu sıkıntılar için, meyve bahçelerinde emek tasarrufu sağlayan otomasyonlu yetiştirme sistemleri, tarım robotları ve otomatik operasyonlar için gerekli olan en uygun ağaç şekilleri için Ar-Ge çalışmaları sürdürüyor.

Projede Ritsumeikan Üniversitesi, sensörler kullanarak ve olgunlaşan meyveler ve pozisyonlarını tespiti için bir yazılım geliştirirken, DENSO Corp., ise robotunun donanımını geliştirdi.

Meyve toplayan iki robot kol

İlgili Ürünler

Yapılan ar-ge çalışmaları neticesinde, V şeklindeki ağaçlarda bulunan elma ve armutları otomatik olarak toplayacak olan robotun prototipi geliştirildi.

Prototip, ağaçlar arasında insansız kara aracı (UGV) navigasyonuyla hareket ederek, iki robot koluylada meyveleri toplamaktadır. Toplanan meyveler navigasyonda ayarlanmış olan otomatik meyve depolama sisteminde toplanır.

Meyve toplama süresi 11 saniye

Hasat sırasında meyve depolama sistemindeki dolan kap, hasata ara vermeden boş bir kapla değiştirilir. NARO’ya göre prototip, bir insanla aynı hızda yani yaklaşık 11 saniyede 1 meyveyi alabiliyor.

Robotun meyve toplama anı
Robotun meyve toplama anı

Optimal ağaç şekilleri ve dikim teknikleri

Proje ekibi, narenciye ve elma gibi dokuz farklı çeşit meyve ağacında otomatik operasyonlar için optimum ağaç şekilleri ve dikim teknikleri geliştiriyor. Örneğin, V şeklindeki ağaçların ve diğer biçimlerdeki ağaçların yoğun dikim teknikleri.