agrowy
Baş Editör

Japonya'nın En Değerli Domatesi Granada'da Yetiştiriliyor!

1 Dakikalık Okuma
30 Kasım 2022 Çarşamba
Tohum, Fide, Fidan
Amela Tomato
Özet
Yüksek tatlılığı ile, Asya ve Avrupa daki gurmeleri büyüleyen Amela domatesi Granada'da yetiştiriliyor.
0
Paylaş

Amela domatesi, brix dereceleri, pürüzsüzlüğü ve hafif asiditesi sayesinde sahip olduğu yüksek tatlığı ile Japonya’nın en sofistike domateslerinden biridir. Üretim alanlarında kilosu 18 € seviyesinde olan bu domatesin mağaza fiyatları 30 € yu geçebiliyor.

Japonca’da “tatlılık” anlamına gelen Amela, Granada sahilinin bir köşesi olan ve özellikle La Palma Kooperatifinin sebze üretimi ve ihracatının önemli bir ölçütü olan Carchuna'dan Japon pazarını fethetmiştir.

Imagen 13 Min

Mükemmel lezzeti elde etmek için yapılan birçok deneyden sonra, yaklaşık 25 yıl önce Amela’nın üretimi Japonya’da başladı. Domatesi Akdeniz ikliminin faydalarından yararlanmak için İspanya'da yetiştirmek üzere ispanyol üreticilerle ittifak kurmaya karar veren Japonlar, bu Asya domatesinin üretiminden ve pazarlamasından sorumlu olan La Palma ile bu bir anlaşma yaptılar.

Kooperatifin başkanı Pedro Ruiz, Amela domatesini, olağan üstü tatlılığı, aroması ve nüansları nedeniyle bir başarı olarak tanımlamaktadır.

Ödüller

Granada kooperatifinin yenilikçiliğe yönelik çabaları ve taahhüdü meyvesini verdi. Bu eşsiz ürünün arkasındaki benzersiz özellikler ve sıkı çalışma Amela domatesine "Fruit Logística Innovation Gold Award 2022" ödülünü kazandırdı.

Amela® Tomato Flia2022 Pedro Ruiz Xxxltablet43 Min

İlgili Ürünler

Pedro Ruiz, Bu prestijli ödül, tarımda yenilik yapmak ve yeni yollar açmak için kalitenin ve bilgi alışverişinin tanınmasıdır" dedi. 700 çiftçisi bulunan kooperatifte farklı sebzeler yanında, Adora gibi diğer domates çeşitlerinden de yetiştiriliyor.

Amela domatesinin yetiştirilmesinde, lezzet ve mükemmellik için mahsulün büyüklüğü feda edilir. Kooperatif, İsviçre, Almanya, ABD ve Orta Doğu gibi farklı ülkelerden gelen yüksek talepten dolayı Amela domatesini 2 hektar alanda yetiştirmekte ve yakın bir gelecekte de bu üretim alanlarını iki katına çıkartmayı planlamaktadır.

Imagen 03 Min

Sabit maliyetleri çok yüksek olan Amela’nın, her bitkisinden yaklaşık yarım kilo domates elde edilir ve bu nedenle tüketiciye ulaştığında da fiyatı yüksektir. Ancak bu detaylar Amela’nın Asya ve Avrupa gurme pazarlarındaki başarısına engel değildir. Sıradan bir domates olmayan Amela; harika lezzet arayanlar ve restoranlar tarafından çok beğenilmektedir.

Amela üretiminin getirdiği büyük zaferin ardından La Palma Kooperatifi, tüm çeşitlerini test edip, yeni ürünler ve teknolojik uyum üzerinden çalışmaya devam ediyor. Ürün kataloğunda mini sebzeler, Japon patlıcanı ve avokado ve mango gibi subtropikal meyveler yer kooperatif  yılda yaklaşık 70.000 ton tarımsal ürün üretiyor.