agrowy
Baş Editör

Fide Nedir, Ne İşe Yarar?

1 Dakikalık Okuma
14 Nisan 2020 Salı
Tohum, Fide, Fidan
Fide görseli
Özet
Bitkinin tohumdan çıkarak 3-4 yaprak olma seviyesine gelmesiyle oluşan fideler, üreticilere büyük avantajlar sağlar.
0
Paylaş

Örtü altına ( sera ) veya tarlaya dikim yapmak için, viyoller içinde var olan torf, torf+perlit veya torf+vermikulit içine konulan tohumun, 3-4 gerçek yaprak olma seviyesiyle meydana gelen bitkiye fide denir. Bu fidelerin yetiştirildiği yerlere de fidelik denilir.

Fideliklerde kontrollü ortamlarda yetiştirilip sonrasında tarla veya seralara ekilen fideler; yetiştiriciye bir çok fayda ve avantaj sağlar. Bu avantalardan kısaca şöyle bahsedebiliriz.

Fidenin Sağladığı Avantajlar

Erkencilik: Yetişme zamanlarını fideliklerde tamamlayan fideler, tohumu tarlaya yada seraya ekilen aynı tür bir bitkiye göre daha hızlı gelişerek, normal bir tohumdan çıkacak olan bitkiye göre 30-50 gün arasında, daha erken ürün verirler.

Zaman ve Arazi Tasarrufu: Bitkilerin yetiştirme yerlerindeki sürenin kısalmasıyla, arazinin boşta kaldığı dönem artar. Bu dönemlerde başka ürünler yetiştirilerek normal şartlarda bir yerine iki, iki yerine üç ürün alınabilir.

Tohumdan Tasarruf: Normal şartlarda yapılan doğrudan ekimde, birim alana gereksinimden fazla tohum atılması, tohum maliyetlerinin artmasına neden olur. Fide ile üretimde ise, ihtiyaç duyulan fide kadar tohum kullanıldığı için tohumdan tasarruf edilir.

Homojen Üretim: Doğrudan üretimde, ekilen tohumların bir kısmı sıcaklık, tohumun yüzeyde yada derinde kalması gibi farklı nedenlerden dolayı çimlenmeyerek o bölgelerin boş kalmasına neden olur.

Fide ile yetiştiricilikte, mevcut olan alanın tamamına fide ekildiği için,  bu alanların boş kalması söz konusu olamaz.

İlgili Ürünler

Sağlıklı Üretim: Fidelerin yetiştirilmesi veya fidelerin ekim öncesinde, hastalıklı, zayıf ve sağlıksız fideler elenerek, yerlerine sağlıklı ve kaliteli fideler seçilerek üretim yapılır.

Enerji Tasarrufu: Örtü altı yetiştiriciliğinde ( sera ), doğrudan tohum ekim yapılması durumunda, sera daha uzun süreler ısıtılmak zorundadır. Fide ile üretimde ise, seranın ısıtılma süresinin düşmesinden dolayı enerji tasarrufu sağlanır.

Verim Arttırıcı ve Erkenciliği Uyarıcı: Fideliklerde bitkilere yapılan özel uygulamalarla, bitkilerin hastalık, soğuk ve sıcak dayanımlarının arttırmasının yanında; ilave ışıklandırmalarla bitkinin veriminin arttırılmasına ek olarak, erkencilik özelliği de ilave edilebilir.

Olgunlaşmış bir hıyar fidesi.
Olgunlaşmış bir hıyar fidesi.

İyi Bir Fide Nasıl Olur?

İyi olgunlaşmış bir fide.
İyi olgunlaşmış bir fide.
  • Kök sistemi tam ve sağlıklı olmalı.
  • Pişkin olmalı.
  • Tüm kısımları sağlıklı ve sağlam olmalı.
  • Türlere has mumsu tabaka ve renkler görülmeli.
  • Çok boylanmamış; kalın ve kuvvetli olmalı.
  • Fideler aynı büyüklükte ve standart olmalı.
  • Çok genç yada çok yaşlı olmamalı.
Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.