agrowy
Baş Editör

Bu Şehir Çiftlikleri ABD'deki Şehirlere Taze Ürün Temin Ediyor

2 Dakikalık Okuma
14 Ocak 2022 Cuma
Yetiştiricilik
Urban
Özet
ABD’de, metropollerde yaşan şehir sakinlerine taze ürün tedariği sağlayan kent çiftliklerinin sayısı artıyor.
0
Paylaş

Çiftçiler şehirlerdeki küçük tarım arazilerinden, binalardaki dikey bahçelere ve hatta bitkilerle dolu çatı katları gibi minimum alanlardan yararlanırken yaratıcılıklarını ortaya koyarlar. Şehir gezilerine katılan turistler bu çiftlikleri ziyaret edebilir ve şehirlerin içindeki bu doğanın tadını çıkartabilirler. Amerika'nın en büyük destinasyonlarından bazılarını keşfederken ABD'deki bu şehir çiftliklerine uğrayarak, mahsullerin nasıl büyüdüğünü ve tarımı desteklemeyi öğrenmenin yanında burada üretilen taze çiftlik yemeklerini de tadabilirsiniz.

New York, New York

Farm.One, ABD'nin en büyük kentindeki tek kapalı hidroponik çiftliktir. New York’daki bu hidroponik çiftlik özel ürünler yetiştirmenin yanında, haftada 1 saat tadım turları ile misafirlerini de ağırlamaktadır.

Farm.one çiftliğinden bir görüntü

Des Moines, Iowa

Dogpatch Urban Gardens, yaklaşık 1 dönüm bir arazi içinde organik sebze yetiştirilmesine ayrılmış bir çiftliktir. Bu çiftlikte ıspanak, marul, roka, lahana, pazı ve daha da fazlasını bulabilirsiniz. Tarladan sofraya tadımlarından birine katılıp, bahçeleri gezip sürükleyici bir deneyim elde etme yanında, bu şehir çiftliğinde bir gecede konaklayabilirsiniz.

Bu güzel çiftlik ziyaretçilerine konaklama imkanı da sunuyor

Cleveland, Ohio

Cleveland silüetinin muhteşem manzarasına sahip olan Ohio City Farm, altı dönümlük arazisi ile ABD'deki en büyük kentsel çiftliklerden biridir. Çiftlik, yetersiz sosyal destek alan komşularına ürün sağlama ve yeni yerleştirilmiş mültecileri istihdam etmek gibi birçok hayırsever projesiyle Anglie Jolie'nin dikkatini çekmiştir. Çiftlikte rezene, patlıcan, domates, sarımsak, pancar, kabak ve daha fazlasından oluşan yaklaşık 30 ton meyve, sebze ve bitki üretildi. Ohio City Farmda bir saatlik bir tura katılabilir, taze hasat tadımının tadını çıkarabilir veya CSA (Topluluk Destekli Tarım) programına kaydolabilirsiniz.

Ohio City Farm şehir manzarasına sahiptir

San Diego, California

WD Dickinson Çiftliği Kentsel Heirloom Organik Çiftliği'nin sahibi ve işletmecileri gazilerdir. Burası ata yadigarı meyve, sebze ve karnabahar, pazı, hindiba ve daha fazlasını içeren bitkilerin yetiştirildiği küçük bir kentsel çiftliktir. Burada kullanılan tohumların bazıları 700 yıllıktır.  Gezginler tesis bünyesindeki pazarı ziyaret edebilir, çiftlik turuna, derslere ve akşam yemeklerine katılabilir.

İlgili Ürünler

Bu şirin çiftlikte kullanılan tohumların en genci, ikinci dünya savaşı yıllarından daha yaşlıdır.

Mesa, Arizona

Mesa'da o kadar çok şehir çiftliği var ki, ziyaretçilerin gezecekleri çiftliği tercih etmelerine yardımcı olacak bir sunum programı bile vardır. Buradaki True Garden'ın dikey aeroponik çiftliğine bir göz atın. 5.000 m2 kapalı alanda toprak kullanılmayan bu dikey kentsel çiftlik güneş enerjisiyle çalışıyor.

ABD’deki ilk yüksek teknoloji sera çiftliği olan bu çöldeki yapıda, yıl boyunca serin bir ortamda ürün yetiştirebiliyor. Ziyaretçiler burada ürünlere göz atabilir, gıda eğitimlerine katılabilir, dikey tarım hakkında bilgi edinebilir ve çiftçi pazarının keyfini çıkartabilir.

True Garden

Key Largo, Florida

Curio Collection by Hilton, bünyesinde buluna nBaker's Cay Resort’un Atlantik Okyanusu'na bakan bir çatı bahçesi vardır. Bu çatı bahçesinde Küba kekiği, yaban çileği, lavanta, mor çarkıfelek çiçeği, aloevera, fesleğen, otlar ve yenilebilir çiçekler de dahil olmak üzere 70'in üzerinde mevsimlik bitki yetiştirilmektedir. Ürün, otelin restoran ve barlarına taze malzemeler sağlamak için kullanılıyor. Çatı bahçesinde yetiştirilen carolina reaper, hayalet biber ve serrano biberlerinden ev yapımı acı soslar yapılır. Bahçeyi ziyaret ettiğinizde, yemeğinizde kullanılacak bitkileri şef ile birlikte seçebilirsiniz.