agrowy
Baş Editör

Bayer, Domates Kahverengi Rugose Meyve Virüsüne (ToBRFV) Dayanımlı Yeni Domates Çeşitlerini Deniyor.

1 Dakikalık Okuma
22 Eylül 2020 Salı
Tohum, Fide, Fidan
Roma tipi domates.
Özet
Denemelere iki çeşitle başlayan Bayer'in, alınacak olan olumlu neticeler sonrasında çeşit sayısını arttırması bekleniyor.
0
Paylaş

Bayer, domates kahverengi rugose meyve virüsüne (ToBRFV) dayanımlı, Roma tipi domateslerinin denemelerini duyurdu.

Bayer'in Meksika'da başlayan olan denemelerinde, domates kahverengi rugose meyve virüsüne (ToBRFV) orta dirençte (IR) olduğu iddia eden iki farklı Roma tipi domates çeşidi yer alıyor.

Bahsi geçen bu iki  çeşit “semptomsuz taşıyı” olarak adlandırılmaktadır. Virüs semptomlarını yaprakta veya meyvede ya hiç yada az şekilde göstermektedir.

Yetiştiricilik açısından önemli bir konu olan domates kahverengi rugose meyve virüsünün (ToBRFV), eylül eylül ayı içinde yapılan uluslararası tohum federasyonu (ISF) toplantısında, domates patojen listesine eklenmesi için de görüş bildirilmiştir.

Domates kahverengi rugose meyve virüsü (ToBRFV) ilk olarak 2014 yılında gözlemlendi ve dünyanın farklı bölgelerine hızla yayıldı. Domates mahsulünü hızla tahrip edebilen bu viral hastalık, tarım aletleri ve ekipmanları, işçilerin elleri, bitkiler, su, toprak ve insanlar dahil olmak üzere birçok yolla kolay bir şekilde bulaşabileceğinden, yetiştiriciler için ciddi problemler teşkil ediyor.

İlgili Ürünler

Denemeler neticesinde alınacak olumlu sonuçlar sonrasında Bayer’in, ürünlerini 2021 yılında Meksika’da sonrasında da diğer ülke pazarlarında satışa sunması bekleniyor.

Kaynaklar

www.bayer.com