agrowy
Baş Editör

Antalya’da Kullanılmayan Tarım Arazileri Muz Seralarına Dönüşüyor.

1 Dakikalık Okuma
3 Eylül 2020 Perşembe
Sera ve Ekipmanları
Muz serası.
Özet
Muzdaki talep artışı ve muz üretimine verilen destekler, büyük şirketlerin muz yetiştiriciliğine olan ilgisini arttırdı.
0
Paylaş

Antalya'daki arazi sahipleri ve çiftçiler, kullanmadıkları arazilerini muz serası yapmaları için büyük şirketlere 10 yıllığına kiralıyor.

Son yıllarda yerli muz üretimine verilen desteklerden faydalanan büyük şirketler, Antalya’lı çiftçilerin arazilerini en az 10 yıllığına kiralayarak muz üretimine başladı.

Özellikle Antalya’nın Serik ilçesinin, Belek ve Kadriye bölgesindeki çiftçilerin arazilerini kiraya vermesi sonucu bölgede çok sayıda devasa sera yükselmeye başladı.

İlgili Ürünler

Teknik ve yetiştiricilik özelikleri sebebiyle yükseklikleri 10 metreyi bulan muz seralarının, kurulum ve maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı, bölge çiftçisi bu yatırıma girmek yerine, bu yatırımı yapabilecek olan şirketlere araziyi kiralamayı tercih ediyor.

Mevcut olan arazilerine verdikleri yüksek emek karşılığı para kazanamadıklarını belirten çiftçiler, kiralama yoluyla para kazanabildiklerinide belirtiyor.

Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.