agrowy
Baş Editör

155 Yıllık Meslek Lisesi İlaçlama Dronu Üretti

1 Dakikalık Okuma
16 Ocak 2023 Pazartesi
Tarım Makine ve Teknolojileri
Drone
Özet
Bursa Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin AR-GE merkezinde, özellikle tarım okullarında eğitim ve ilaçlama için kullanılmak üzere dron üretildi.
0
Paylaş

Kent merkezinde 1868 yılında açılan ve Milli Eğitim Bakanlığının Türkiye genelindeki AR-GE merkezlerinden olan okulda tarım dronu projesi hazırlandı. Makine Teknolojisi Alanı öğretmeni Murat Bozdemir koordinesinde iki öğretmen ve iki öğrencinin katılımıyla önce iki prototip üretildi. Testlerin başarılı olmasıyla üçüncü dronun üretimi tamamlandı.

Tasarım ve üretim aşamasında öğrencileriyle çalışan Bozdemir, malzeme temininden tasarım işlemlerine kadar bütün süreci okuldaki AR-GE merkezinde gerçekleştirdi. Patent başvurusunda bulunulan, deneme uçuşları Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin tarlalarında yapılan dron, 15 dakika havada kalabiliyor ve bir saatte 20 dönüm araziyi ilaçlayabiliyor.

2 Min

Murat Bozdemir, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in okullarını ziyaretinde projeyi beğendiğini ve desteklediğini söyledi. Bir yıl içinde tüm aşamaları hazırladıktan sonra prototip ürettiklerini belirten Bozdemir, şöyle devam etti:

“Şu an 5 litrelik bir sulama ve ilaçlama dronu ortaya çıkmış oldu. Kullanıma da hazır hale getirmiş olduk. 3-4 ay tasarımı sürdü. Bunu da 3 boyutlu tasarım programlarında yaptık. Bulabildiğimiz ölçüde yerli malzemeler kullanmaya çalıştık. Fiber karbon malzemelerini, diğer ekipman ve bazı elektronik malzemeleri Türkiye’den tedarik ettik. Tedarik edemediğimiz malzemelerimizi yurt dışından getirttik. 3 ay içinde de montajını tamamlayıp test uçuşlarını yaptık.”

İlgili Ürünler

Öğrenciler Projede Olmaktan Mutlu

12’nci sınıf öğrencisi Alaattin Kahraman ise üretimde yer aldığı için çok mutlu olduğunu ve kendini geliştirdiğini belirtti. Liseyi bitirdikten sonra amacının üniversitede mekatronik mühendisliği okumak olduğunu belirten Kahraman, dronla ilgili başka çalışmalara da katılmak istediğini kaydetti. Aynı sınıftan Uğurcan Samet Kılıçarslan, tasarımdan üretime kadar dron projesinin tüm aşamalarında bulunduğunu ifade etti. Montaj aşamasında birçok parçayı kendilerinin ürettiklerini söyleyen Kılıçarslan, “Benim hedefim mekatronik mühendisliğini bitirmek. Mekatronik mühendisi olduktan sonra yine bu işlere yoğunlaşmak istiyorum. Mümkünse bu işlerle uğraşan bir firmaya girmek veya firma kurmak istiyorum.” diye konuştu.