agrowy
Baş Editör

15-15-15 Gübre Nedir?

1 Dakikalık Okuma
20 Mayıs 2020 Çarşamba
Bitki Besleme
Gübre verme
Özet
Bir kompoze gübre türü olan 15-15-15 gübre Npk gübre olarak da bilinir ve içeriğinde azot, fosfor ve potasyum eşit oranda bulunur.
0
Paylaş

İçeriğinde azot, fosfor ve potasyumu eşit oranda barındıran bir kompoze gübre çeşiti olup; sektörde 3 15 gübre olarakta anılmaktadır. Piyasada çeşitli markalar adı altında, NPK gübre olarakda adlandırılan bu gübrenin içeriğinde %15 azot, %15 fosfor ve %15 potasyum bulunur.

15 15 15 gübre
15 15 15 gübre

15-15-15 Gübre Ne İşe Yarar?

Azot,fosfor ve potasyum bakımından eksik olan topraklarda, bu elementlerin eksikliğini tamamlar.

Azot, fosfor ve potasyum kökler vasıtasıyla, bitkinin bünyesine nüfus ederek, bitkinin yeşil aksamının sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Meyve ağaçlarında ve sebzelerde çiçeklenmeyi, meyve tutumu ve kalitesini arttırır.

Doğru gübreleme ile yetişen dolmalık biberler
Doğru gübreleme ile yetişen dolmalık biberler

15-15-15 Gübre Nerelerde Kullanılır?

Özellikle potasyum açısından zayıf olan topraklarda ve potasyum ihtiyacı olan bitkilerde kullanılan kompoze gübrenin bu çeşidi; turunçgiller, şeker pancarı, ayçiçeği, patates, meyve ağaçları, muz, mısır, tarla sebzeleri, soğan, sarımsak, bağ ve seralarda kullanılabilir.

İlgili Ürünler

Doğru gübreleme yapılan patates
Doğru gübreleme yapılan patates

15-15-15 Gübre Ne Zaman Kullanılır?

İlk gübrelemede, yani taban gübresi  olarak kullanılan bu gübre, tarla bitkilerinde toprağa ekim öncesi veya ekim sırasında, sebzelerde fide dikim öncesinde  bitkinin kök derinliğine gelecek şekilde karıştırabilir.

Zeytin ve meyve ağaçlarında ise, dallar tomurcuklanmadan 2 hafta önce, taç iz düşümüne gelecek şekilde toprağa karıştırılmalı.

Gübre uygulama anı

15-15-15 Gübre Nasıl Uygulanır?

Tarla bitkilerinde ekim öncesinde veya sırasında mibzer ile serpme usulü bitki kök seviyesine gelecek, ağaçlarda  bant usulü, taç izdüşümüne gelecek şekilde toprağa karıştırılır.

Gübre uygulama anı
Gübre uygulama anı
Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.